Co je Second Life

Second Life je virtuální třírozměrné prostředí (tzv. virtuální svět) umožňující širokou paletu interakce – v tomto prostředí můžete chatovat, cestovat, stavět budovy, vyrábět předměty, prodávat zboží, vzdělávat se, bavit se, telefonovat, sledovat video, přednášet… zkrátka vyzkoušet svou vlastní virtuální existenci. Second Life je virtuální svět, ve kterém reální lidé žijí virtuální život. Zdařile je prostředí Second Life popsáno např. v článku Jana Rylicha, a to přímo zde.

Jak se do Second Life připojit

K tomu, abyste mohli svět Second Life navštívit, potřebujete:
a) svého avatara (postavu, pod kterou budete ve světě Second Life vystupovat),
b) speciální softwarový prohlížeč prostředí tzv. Second Life Viewer.


Svého avatara si jednoduše vytvoříte zde (lze si ho modifikovat). V průběhu vytváření rovněž získáte přihlašovací údaje do prostředí.

Softwarový prohlížeč je ke stažení zde. Po nainstalování prohlížeče Second Life Viewer se do prostředí přihlásíte pomocí přihlašovacích údajů, které jste získali při vytváření avatara.

Jak se dostat do budovy Centra PRVoK

Nejjednodušší cestou, jak se dostat do budovy Centra PRVoK, je tzv. webový teleport. Pokud máte ve svém počítači nainstalován Second Life Viewer, stačí jednoduše kliknout na tento odkaz, na kterém stačí potvrdit teleportaci kliknutím na oranžové tlačítko teleport now. Po provedení této operace se automaticky spustí Second Life Viewer a přenese vás do areálu Centra PRVoK.

Jak funguje virtuální přednáška/seminář

Virtuální přednáška funguje poměrně jednoduše: ve stanovený den a čas se studenti - posluchači konkrétní přednášky či seminaristé shromáždí v auditoriu virtuální budovy Centra PRVoK. V hlavní místnosti mají k dispozici 2 základní promítací/zobrazovací plátna:

Levé slouží ke spouštění www stránek, online videa a dalšího online obsahu.
Pravé slouží ke spouštění prezentace (exportované např. z formátu Microsoft Powerpoint 03/07/10).

Vyučující vybavený mikrofonem se připojí do auditoria v určený čas a zahájí přednášku. Hovoří do mikrofonu a zvuk se přenáší všem návštěvníkům sálu. Přednášející zároveň ovládá obě prezentační plátna, výklad z prezentace může doplnit videem či dalšími online ukázkami (prostředí umožňuje přehrávat např. objekty Adobe Flash, různé typy streamovaných datových toků atd.).

V průběhu přednášky či po přednášce mohou posluchači klást přednášejícímu dotazy - jak prostřednictvím vlastních mikrofonů (tedy pomocí zvukového VoIP přenosu), tak i pomocí textového chatu. Je pak na vyučujícím, jakou formou dotazy zodpoví.

Pro přednáškové/seminární auditorium se připravuje rovněž automatická evidence návštěvníků/posluchačů v podobě tzv. elektronických prezenčních listin. Znamená to, že auditorium eviduje příchody jednotlivých návštěvníků.




(c) Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (c) 2011
Webdesign: www.axe-design.cz.


Realizováno v rámci projektu:
E-SYNERGIE - vědeckovýzkumná síť pro rizika elektronické komunikace (CZ.1.07/2.4.00/17.0062)